Підписатися на RSS

Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів

Одне з найчастіших запитань сімейного права, яке задають при зверненнях до установи безоплатної правової допомоги – стягнення аліментів та чи можна притягнути до кримінальної відповідальності неплатника аліментів.

Так, можна. Кримінальний кодекс містить відповідну статтю - ст.164 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.

Підстави для притягнення до кримінальної відповідальності наступні:

1. Рішення про стягнення аліментів. Одержувач аліментів повинен спочатку звернутися до місцевого суду з відповідним позовом (заявою) про стягнення аліментів, за результатами якого має бути винесено відповідне судове рішення.

2. Наявність заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

3. Злісний характер ухилення від сплати аліментів. Злісний характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей, може виражатись у будь-яких діяннях боржника, які спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо).

Після звернення до правоохоронних органів слідство з’ясовує:

- час, з якого (протягом якого) особа почала ухилятись від сплати аліментів;

- спосіб життя, який особа вела протягом часу несплати аліментів;

- наявність тимчасових грошових доходів;

- чи зверталась особа, яка має сплачувати аліменти, у Центр зайнятості населення, коли тимчасово була безробітною.

§ чи має особа підсобне господарство;

- чи надавала вона іншу (не грошову) допомогу на утримання дитини (наприклад, продукти харчування, придбання одягу тощо);

- чи отримувала доходи від земельного та майнового паю (у разі наявності).

- наявність ігнорування нею викликів та попереджень державного виконавця, неявка до нього без поважних причин, приховування від нього отриманих доходів,

- приховування у разі працевлаштування даних про наявність обов’язку зі сплати аліментів від адміністрації підприємства тощо.

Покарання

«Після проведення досудового розслідування кримінальне провадження направляється до суду для розгляду та винесення вироку.

Ухилення від сплати аліментів не передбачає такого покарання як позбавлення волі. Як правило, призначають таку міру покарання як громадські роботи. Однак, кримінальний кодекс передбачає ще арешт та обмеження волі (не путати з позбавленням волі). Можливе звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Кримінальним та Кримінальним процесуальним кодексом»

Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів негативно вплине на подальшу доля неплатника. По-перше, це – наявність судимості із всіма витікаючими наслідками, по-друге, можливість позбавлення батьківських прав.

P.S. В лапки взяті витяги з законів, статей та цитат юристів та інших фахівців права!
/Files/images/КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.jpg
За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, номер гарячої лінії 0-800-213-103, сектор «Марганецьке бюро правової допомоги» за адресою: м. Марганець, вул. О.Кошового, 4, тел. МТС + 380958142029, (05665) 5-10-06
Головний юрист сектору Рубан Сергій
Кiлькiсть переглядiв: 63

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.